Otázky a odpovědi

Co budeme potřebovat?

Pokud chcete přímo cvičit se psem, tak samozřejmě psíka

postroj - ideální je, když má psík jeden postroj přímo na tuhle činnost. Hezky si to s ní spojí a už dopředu ví, že jde hledat.

stopovačku - každému vyhovuje jiná, ale měla by být dostatečně dlouhá. I tohle ověříte spíše až v praxi. Někteří psi mají radši prostor, jiní potřebují být "pod tlakem". U větších psů doporučujeme i rukavice. Pes v tahu na postroji má velkou sílu a stopovačka může ruce nehezky "popálit".

odměny - ňamíčka v krabičkách - nejlepé měkké věci jako paštiky, mleté konzervy, sýry apod. (nic, co by psovi zaskočilo), hračky apod. Oblíbené jsou i rybičky v konzervě, salámy, kuřecí srdíčka....cokoliv má pes rád a má to pro něj vysokou hodnotu.

pachovku - jakýkoliv předmět osoby, která nám bude dělat kladeče - navzájem si figurujeme - který není čerstvě vypraný a nevadí, když bude k dispozici psovi. Pachovka se doporučuje větších rozměrů, jako je třeba šátek, tričko apod., ne úplně vhodné, zejména pro začátečníky, jsou například rukavice .

pevnou obuv - doporučujeme vždy. Člověk nikdy neví, do jakého terénu se dostane a pantofle ani sandály nejsou ani ideální, ani bezpečné.

dlouhé kalhoty - tohle je hlavně doporučení. V kraťasech nebo sukni se to odběhat samozřejmě dá, ale když máte proběhnout vysokými kopřivami, nebo se psík rozhodl, že nejvhodnější cesta je přes ostružiní, budete pak kraťásků litovat :)

hlavně v zimním období se bude hodit čelovka - je brzy tma a terény bývají často neosvětlené 

nezapomeňte taky na dobrou náladu - nezdá se to, ale když je "napučený" člověk, ani psík pak nemusí odvádět takové výkony, jaké by mohl a zbytečně si třeba kazí již odvedenou práci

 

Žádáme všechny uchazeče i účastníky výcviku mantrailingu, aby před tréninkem vždy upozornili instruktora (včetně Luboše) na případný problém psíka. Ať je to hlídání zdrojů, strachová agrese...cokoliv, co může přivodit úraz kladečovi, instruktorovi, či jiným zúčastněným osobám. 

Dbejme na bezpečnost svou i našeho okolí. Všechno se dá řešit, jen to musíme dopředu vědět ;) A u nás Vám nikdo hlavu neutrhne :)

Děkujeme Vám za pochopení.

Kdo může MT dělat?

Rekreačně si ho může vyzkoušet kdokoliv, s jakýmkoliv pejskem. Na plemeni nezáleží, může jít i o křížence. Na věku nezáleží. Pro dlouhodobější výcvik je ideální věk u štěňat od 7 měsíců.

 

Pokud máte zájem přivést psa do ostrých akcí a hodláte zvolit plemeno nejvhodnější, pak bude nejlepší volbou Bloohound, pokud pro něj samozřejmě máte vhodné podmínky. Ani volba plemen Vám však bohužel nezaručí, že ho do ostrých akcí dovedete, jelikož v každém plemeni se může vyskytnout jedinec, který nemá o konkrétní činnost zájem a třeba i vlohy. 

 

Výcvik Mantrailiera trvá přibližně tři roky, ovšem je na něm třeba pracovat i nadále a psa tímto směrem vést, cvičit, podporovat.

Může Mantrailer vyhledat ztraceného psa?

Teoreticky by to jistě možné bylo, ovšem muselo by se jednat o psa vycvičeného čistě na vyhledávání pachu psů. U našich psů bohužel taková věc možná není, jelikož tito jsou vedeni k vyhledávání pachu konkrétního člověka s úkolem ignorovat zvířecí pachy (psy, kočky, zvěř v les...).  V opačném případě by vyhledávání lidského pachu nebylo značně důvěryhodné.

 

13.6.2014:

Dovolím si aktualizovat informace ohledně Pettrailingu a přikládám odkaz na článek, který se objevil na stránách IBHA :)

Co to stojí?

Aktuální situace ohledně financování jednotlivých tréninků je uveřejněna na webu IBHA

Toliko k tréninkům. Pak jde vesměs jen o vybavení pro pejska, což je dá se říci jednorázová záležitost a většina lidí už vybavení má.

Postroj - ideální je jeden postroj jen na MT a nasazovat ho jen a pouze před vysláním psa na trail a hned pak zase sundat. Oblíbené jsou sedlové postroje typu K9.

Stopovačka

Rukavice - zejména u větších silnějších psů budete za rukavice rádi. Stopovačka umí pořádně "pořezat" ruce. Běžně využíváme rukavice zahradnické, či třeba zimní. Není třeba nic speciálního.

Odměny - odměnu v podstatě určuje pes. Něco co naprosto zbožňuje, ale normálně to nedostává (u nás syrečky, nebo Romadur, jinde třeba uzené, šunka od kosti, konzerva, sušené nebo vařené maso.....). Odměny je dobré mít v krabičce (jakákoliv menší uzavíratelná krabička). Odměnou může být i hračka.

Co je třeba říct instruktorovi?

Žádáme všechny uchazeče i účastníky výcviku mantrailingu, aby před tréninkem vždy upozornili instruktora (včetně Luboše) na případný problém psíka. Ať je to hlídání zdrojů, strachová agrese...cokoliv, co může přivodit úraz kladečovi, instruktorovi, či jiným zúčastněným osobám. 

Dbejme na bezpečnost svou i našeho okolí. Všechno se dá řešit, jen to musíme dopředu vědět ;) A u nás Vám nikdo hlavu neutrhne :)

Děkujeme Vám za pochopení.

Kdy se trénink ruší?

Tréninky se ruší v případě "odhlášení" většiny účastníků, kdy by neměl kdo fungovat jako kladeč atp. Případnou nepřítomnost na tréninku je třeba instruktorovi omluvit ještě před začátkem tréninku. 

Počasí: tréniky se ruší jen v případě opravdu velmi silných mrazů, kdy by tento mohl poškodit čich psa (sliznice). Cvičíme za tepla, slunka, ale i deště. Lidi se ztrácí za každého počasí a psi by měli být na výkyvy počasí připraveni. Dbejte však především na psa a jeho zdravotní stav (v zimě doporučujeme "na prostoje" bundičky, zejména pokud jde o krátkosrstého bytového psa a není možnost jej "uklidit" do auta). 

Pokud je pes nachlazený, raději se z tréninku omluvte. Nejen že se může nachlazení zhoršit, ale mohou být nakaženi další psi, což jistě nechce nikdo z nás :)

O případném zrušení tréninku by bylo uvedeno info zde v sekci "Kdy a kde" + na FB MT Brno a okolí. Proto doporučujeme překontrolovat před případným odjezdem ;)

V PŘÍPADĚ OSTRÉHO VÝJEZDU je trénink buď zrušen, nebo pokud je k dispozici jiný instruktor, proběhne výcvik pod jeho vedením.